Typy sportovního sázení

Všechny možnosti sázení na bookmakerem nabízené události lze mezi sebou kombinovat, čímž vznikají různé typy sázek. Liší se od sebe počtem možných výsledků a způsobem, jak jsou vypočítány. Běžné sázky, expresní sázky a systém jsou nejběžnějšími typy sázek. O každém typu sázky vám řekneme víc. Včetně toho, o co se u nich jedná, a jaká pravidla pro ně bookmakeři obvykle nastavují.

Běžné (nebo jednoduché)

Je to nejběžnější sázení mezi sportovními nadšenci. Je to zkrátka jednoduchá sázka, kterou uděláte na předpokládaný výsledek jednoho zápasu či události. Hráč si vybere zápas a předpokládaný výsledek podle kurzu, učiní sázku, a pokud se trefí úspěšně, dostane výhru. Výhra bude rovna vložené sázce a koeficientu. 

Příklad výpočtu běžné sázky: 

Vezměme si jako příklad zápas mezi týmy amerického fotbalu New England Patriots a Miami Dolphins, kdy se rozhodnete, že vsadíte $1000 na výhru Patriots. Bookmaker na tento výsledek vypsal kurz s faktorem 2.0. pokud zápass skončí výhrou Patriots, bude vám vyplaceno $2000, protože částka sázky se násobí koeficientem (1000 x 2 = 2000). Pokud vyhrají Dolphins, pak svou vsazenou částku celou prohráváte. Výhodou tohoto typu sázení je jeho relativní jednoduchost a vysoká spolehlivost, protože na rozdíl od jiného typu sázek je nutné předvídat pouze výsledek jednoho zápasu. Nevýhodou běžného sázení je používání nižšího faktoru ve srovnání s expresními a systémovými sázkami.

Expres

Expresní sázení je kombinace běžných sázek: Zahrnuje několik možností předpovědi výsledku hráčem (můžou být dva nebo více). Zákazníci bookmakerů mají expresní sázky rádi především pro vysoký kurz, protože při výpočtu expresních sázek se výsledky násobí. 

Příklad expresní kalkulace

Řekněme, že pu své expresní sázky předpovídáte výsledek tří fotbalových zápasů: 

  • Barcelona 2.0 vyhraje v zápase Barcelona vs Real Madrid; Arsenal 2.0 vyhraje zápas Arsenal vs Tottenham; 
  • Juventus 2.0 vyhraje v zápase Juventus vs AC Milan.

Celkový kurz takové expresní sázky bude 8.0 (2 x 2 x 2 = 8). Pokud každý zápas v této sérii dopadne úspěšně, vaše výhra se bude násobit kurzem osm (výše sázky bude vyplacena osmkrát). Nicméně, pokud jeden zápas nedopadne podle očekávání, celou sázku tím ztrácíte.

Očividně s každým zápasem, který do série přidáte, se celkový koeficient zvyšuje, ale pravděpodobnost, že všechny události dopadnou podle vašeho očekávání logicky klesá.

Spousta nových hráčů vytváří expresní sázky takzvaně „vernakulárně“, což znamená, že z velkého počtu událostí s velmi nízkými kurzy: vypadá to, že je téměř jisté, že všechny zápasy dopadnou dobře, a celkový koeficient je velmi lákavý. Nicméně, nízký kurz není zárukou vítězství a i jasní favorité mohou prohrát. A velmi často se podle takovéto sázky pozná nezkušený sázkař, někdo, kdo se ještě nenaučil plně analyzovat zápasy a události. Podle toho je sestavení velkých sérií ve většině případů rychlý způsob, jak často a pravidelně prohrávat. 

Expresní sázky lze využívat ve spoustě variant herních strategií. Například jednou z velmi populárních strategií je sázení na fotbal, kterému se říká „27 Expres“. Je navržena tak, aby se daly uzavírat expresní sázky na přesné skóre několika zápasů. Předpokládá se, že 27 expresních sérií pokryje všechny nejpravděpodobnější varianty skutečných výsledků, a i když 26 sérií prohraje a výhra bude jen jedna, ta jedna výhra právě ospravedlní celou sérii, protože kurz na přesné skóre je poměrně vysoký i odděleně, a tím víc to platí o expresních sázkách. 

Nezapomínejte prosím, že bookmakeři mohou stanovit limit na počet událostí, na které sázíte, nebo omezit maximální možnou výši kurzu. Expres obecně nesmí zahrnovat události, které závisejí jedna na druhé. 

Co je lepší: běžné sázky nebo expresní? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Samozřejmě, že delší expresní sázky mají vyšší návratnost, a pokud neuděláte chybu v žádném svém předpokládaném výsledku, výhry mohou být o hodně větší, než u stejných výsledků v případě běžných sázek. Nicméně zkušení hráči ve většině případů dávají přednost běžným sázkám. Pokud to chcete zkusit, doporučují v expresních sázkách vybrat si 2-3 události, protože čím méně výsledků v expresní sázce, tím větší pravděpodobnost, že vyhrají. 

Systém

Jak vypadá systémová sázka? Tento typ sázky bude lákavý pro ty, kdo se obávají, že některý z výsledků expresní sázky nedopadne, a oni přijdou o celou sumu. Systémová sázka je kombinace expresních sázek v předem dané velikosti a z předem určeného počtu událostí. Každá kombinace v systému je vypočítána samostatně, jako oddělený expres. Sázíte na několik událostí, zahrnutých v expresu a specifikujete velikost systému (například, hrát 2 ze 3, 3 ze 4 atd.). Pokud všechny zápasy, na které jste vsadili, vyhrají, vaše výhra bude násobena (speciálním vzorcem) kurzem. Celkový koeficient je samozřejmě mnohem nižší, než v případě expresu. Nicméně pokud jedna nebo více sázek nevyjde, pořád máte šanci zůstat v plusu, nebo alespoň získat zpět část sázky. 

Podle typu systémové sázky a počtu událostí, které tvoří expres, se bude měnit počet požadovaných kombinací. Takže, pokud vsadíme v systému 2/3 (2 ku 3), budeme muset vložit pouze tři kombinace expresních kombinací. Pokud si vybereme systém, například 3/8 (tři z osmi), požadovaný počet kombinací bude 56, a celková výše sázky bude mnohem vyšší.

Copy the token