Kancelář bookmakera: Co musíte vědět, než hra začne

Kancelář bookmakera je v podstatě sázková kancelář. Bookmaker pozoruje pravděpodobnost každého výsledku zápasu a přiděluje číselnou hodnotu každého možného výsledku – to je hodnota, kterou se sázka násobí v případě, že budete úspěšní. 

Hlavním zájmem bookmakera je přijímání sázek na sportovní zápasy. Počet dostupných sportů, na které lze sázet, může dosáhnout až třiceti. Seznam neobsahuje pouze populární sporty, jako je basketbal, fotbal, tenis a hokej, ale také exotičtější sporty, jako je golf, šipky nebo kriket. Nicméně sázení není omezeno jen na sporty; někteří bookmakeři nabízejí sázky také na ikonické události z politického a kulturního světa. 

Některé ze sportovních kurzových sázek, které bookmakeři nabízejí

Abyste zvítězili nad bookmakerem, musíte správně vsadit na některý z nabízených výsledků. Bookmakeři nabízejí širokou škálu výsledků události a různé varianty sázek. Proto při fotbale můžete sázet na to, který tým vyhraje (sázka na výsledek) nebo na rozdíl ve skóre (sázení na „pod“/“nad“), nebo na rozdíl ve skóre s přičtenými či odečtenými body (sázení s handicapem). Celkové body, hry a chycené střely se týkají basketbalu, tenisu a hokeje. Obecně se dá říct, že škála výsledků pro sázení je velmi široká. 

Kromě základních sázek může bookmaker sázet na konkrétní zápas předtím, než hra začne a také během hry (živé sázení). Během živého sázení je důležitá rychlost rozhodování, protože průběh zápasu se může změnit velmi rychle v závislosti na spoustě věcí jako je momentální výsledek a čas, který, zbývá do konce zápasu. 

Nabízené události se všemi možnými výsledky a šancemi se nazývají „kurz“. Všechny sázky a možnosti najdete v sekci „kurz“ na webu každého bookmakera. 

Co znamená kurz bookmakera?

Každý možný výsledek má přidělený faktor, který určuje výši očekávané výhry. 

Je snadné odhadnout, kolik peněz hráč od bookmakera dostane, pokud sázku vyhraje. Stačí jednoduše znásobit vloženou sázku připsaným faktorem.

Pamatujte prosím, že velikost výhry a hodnocení profitu není totéž! Pro určení profitu musíte nejprve odečíst sumu peněz, kterou jste vsadili. Až poté dostanete čistý profit, který na sázce vyhrajete. 

Například následující příklad nabídky sázek na zápas Borussia Dortmund – Schalke: 1.65, -4.44, -5.55 (Borussia Dortmund výhra, remíza a prohra). 

Pokud vsadíte 100$ na tým Borussia Dortmund, potenciální zisk bude 65$ (100$ x $1.65 = $165, mínus 100$, které jste na začátku vsadili). 

Kurz sázky neukazuje jen na potenciální výplatu pro hráče; ukazuje rovněž očekávanou pravděpodobnost konkrétního výsledku západu či klání. Čím nižší jsou předpokládané kurzy na výsledek, tím vyšší je pravděpodobnost, že zápas takto dle názoru bookmakera dopadne. Proto na příkladu Borussia Dortmund a Schalke vidíme, že Borussia má větší šanci na výhru, protože kurz na ni je nižší. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že se jedná pouze o názor bookmakera, který se ne vždy shoduje s realitou. 

Kurzy bookmakera se mohou zapisovat v různých formátech, záleží na zemi, ve které bookmaker provozuje svou činnost. 

Bonusy bookmakera

Není vzácností, že bookmakeři se snaží nalákat zákazníky k dalšímu sázení prostřednictvím různých bonusových nabídek. Nejčastěji se jedná o bonusy za první vklad (uvítací bonus), nebo bonusy volných sázek.

Pamatujte prosím: než se zavážete k obdržení bonusu od bookmakera, důkladně si přečtěte provozní podmínky!

Ve většině případů je možnost obdržet bonus v hotovosti „na ruku“ pouze poté, co učiníte určité množství sázek. 

Jak to funguje? 

Řekněme, že pro doplnění hráčského účtu (vklad) v hodnotě $10, bookmaker slíbí 100% bonus, tedy dodatečných $10 na každý účet. Nicméně podmínky reklamní akce vyžadují splacení tohoto bonusu v podobě například pětkrát prosázení vložené částky. To znamená, že předtím, než si budete moct vyzvednout bonusové peníze, musíte učinit sázky v hodnotě minimálně $50. 

V případě, že je nabízena sázka zdarma, bookmaker vám připíše určité množství virtuálních peněz. Jediným způsobem, jak může hráč tento připsaný obnos využít, je dát jej na sázky. Zároveň ovšem opět platí, že byste měli věnovat pozornost provozním podmínkám reklamní akce: sázky zdarma mají vždycky nějaké podmínky! Například, že pokud sázku vyhrajete, hráč obdrží pouze čistý profit, zatímco částka ve virtuálních penězích nebude započtena. Pravidlem bývá, že profit bude okamžitě převeden k výběru, ale dost často je předem požadováno prosázení určité částky. 

Co bookmaker vydělá

Pochopitelně, že bookmaker vydělá významnou částku z proher a ztrát hráčů. Nicméně, existují od začátku zaručené výdělky, které jsou předem dány koeficienty. 

Během určování pravděpodobnosti toho, jak každý zápas nebo událost dopadnou a připisování kurzu bookmaker podcení šance, a tím stanoví marži. Tato marže představuje zaručený výdělek, který bookmakerovi přinese peníze bez ohledu na to, jak událost nakonec dopadne.

V případě rovnocenných šancí na výhru zápasu by objektivní kurz měl být 2.0 pro každý tým, tedy šance na výhru 50/50, ale takový kurz u žádného bookmakera nenajdete. Kvůli marži bude kurz vždycky nižší, než 2.0. Důvodem je právě marže. 

Vezměme si jako příklad basketbalový zápas mezi Bucks a Lakers. Bookmaker nabídne 1.87 ku 1.87 na vítězství obou týmů, a tedy odhadne, že jejich šance na vítězství jsou shodné (50/50). Když odečteme marži, poměr by byl 2.0 ke 2.0, a čistý výdělek za $100 by byl $100. Nicméně pokud vezmete v úvahu marži, hráč dostane profit $87 ($100 x 1.87- $100) místo $100, a bookmaker si ponechá zbývajících $13 ($100-$87) čistě pro sebe. To je bookmakerova marže, která mu zaručuje příjem za každých okolností. 

Offline a online bookmakeři: jaký je mezi nimi rozdíl

Bookmakeři mohou provozovat svou živnost jak v klasických kamenných sázkových kancelářích, nebo na internetu online (online bookmakeři). 

U těch prvních vyplatíte hotovost přímo v sázkové kanceláři a výhru si pak vyzvednete u pokladny, jako v běžném obchodě. Některé společnosti zakládají sázkové kluby, aby měli zákazníci možnost nejen sázet, ale také relaxovat a přímo se dívat na sportovní zápasy živě. 

Navzdory pohodlí, které se bookmakeři snaží zákazníkům poskytovat v kamenných sázkových kancelářích a kasinech roste popularita online sázení prostřednictvím internetu, protože můžete sázet odkudkoli a kdykoli. 

Kam jít v případě konfliktu s bookmakerem 

Každý bookmaker by měl mít vlastní zákaznickou podporu, na kterou se můžete obrátit s otázkami, pokud máte pochybnosti o poctivosti sázkové kanceláře.


Copy the token