Marže bookmakera: co to je, a jak ji vypočítat

Marže bookmakera je jeho zaručený výdělek, určité procento, které bookmaker mění pro každou sázku. Výše marže má přímý vliv na hodnotu nabízeného kurzu: čím je nižší, tím výhodnější je pro sázkaře. Bookmaker samozřejmě neuvádí výši své marže a proto je dobré se naučit ji vypočítat, abyste mohli posoudit efektivnost hry.

Marže v sázení lze vysvětlit na principu obyčejné mince. Jak víme, pravděpodobnost, že padne panna nebo orel je stejná – 50 procent- A pokud by bookmaker přijímal sázky na tuto událost, měly by mít hodnotu 2.0 na každý z výsledků. 

Vy vsadíte na pannu, váš kamarád na orla, a v případě jakéhokoliv výsledku budou vsazené peníze vráceny zpět hráčům, protože někdo určitě vyhraje. Pro bookmakera je to ovšem nevýhodné. Proto potřebuje provizi, a proto vás nechá vsadit na výsledek 50 na 50, ale nikoli s faktorem 2.0, ale řekněme například 1.91, což odpovídá marži 4.7 procent. Se dvěma sázkami na opačný výsledek v hodnotě 100 jednotek každý bookmaker vrátí do hry 1.91 a vždy si ponechá devět jednotek pro sebe. 

V kontextu těchto událostí nemůžete na dálku nikdy získat profit, kvůli faktoru marže. U jiných událostí, kde ukážete svůj předpovídací talent na sázky, se marže stane jen další bariérou-při marži 4 procenta musíte analyzovat o 4 procenta přesnějšího bookmakera, abyste nepřišli o peníze. Marže je bariéra od začátku, kterou potřebujete překonat, abyste získali profit, a výše této bariéry závisí na sázkové kanceláři, popularitě dané události a sportu, a na individuálních kurzech. Nejlepší je vypočítat si výši marže v procentech.

Jak vypočítat marži v procentech?

Dva nejběžnější způsoby, jak vypočítat marži. Jsou události se dvěmi nebo třemi možnostmi na výběr. 

Výpočetní vzoreček pro událost se dvěma možnými výsledky:

(1/hráč poměr 1) q 100% q (1/ hráč poměr 2) q 100% q 100% marže

Například si vezměme jeden z nejoblíbenějších sportů pro sázení – tenis.. Novak Djokovic a Juan Martin del Potro se spolu utkali ve finále US Open 2018. Bookmaker přijímal sázky na vítězství Djokovice s kurzem 1.45, del Potra – 2.84.

(1/ hráč poměr 1) q 100% q 68.97%

(1/ hráč poměr 2) q 100% q 35.21%

100% marže q 68.97% q 35.21% q 104.18%

Proto je marže bookmakera na výsledky finále US Open 4.18 procent.

Vzorec pro výpočet událostmi se třemi možnostmi (1×2):

(1/tým 1) 100% q (1/remíza) 100% q (1/tým 2) 100% q 100% q 100% marže

Teď si vezměme Ligu šampionů a zápas mezi CSKA a Real Madrid. Bookmaker odhadl vítězství CSKA s faktorem 8, remízu na 5.25, a vítězství Real Madrid s kurzem 1.408. Marži můžeme vypočítat na základě následujícího vzorce:

100% q marže q 12.5% q 19.05% q 71.02% q 102.57%

Liga šampionů je jeden z nejoblíbenějších turnajů na sázení, je to extrémně spolehlivá soutěž, takže bookmaker se omezil na nízkou marži pouhých 2.57 procent na skupinové zápasy. 

Tipy pro začátečníky o maržích při sázení

Nemyslete si ale – kvůli uvedeným příkladům – že marže u fotbalu je nižší, než marže u tenisu, protože to ve skutečnosti není pravda: jedná se pouze o odlišný přístup individuálních bookmakerů – kdo má jaké vlastní priority. Ano, opravdu má každý bookmaker svou vlastní strategii jak nalákat hráče, a velikost marže je jen jeden z těchto nástrojů. 

Komfort při hře lze ovlivnit spoustou faktorů: počet nabídek a sportů. Vhodnost i/O, bonusových podílů, limitů sázení a tak dále. 

Při výběru kvalitního bookmakera byste měli být neustále na pozoru. Ve stejné kanceláři můžete objevit výsledky s 30% marží a u stejné události, když se ponoříte hlouběji (řekněme do statistiky), budete místo toho čelit marži přes 7%.

Silná hodnota marže závisí na popularitě turnaje a a sportu v konkrétní sázkové kanceláři – výhodné kurzy pro Ligu šampionů nejsou zárukou, že tentýž bookmaker bude mít stejně štědrou nabídku pro basketbal nebo kriket. Všechny nabídky je třeba zkontrolovat jednotlivě, abyste si mohli vybrat bookmakera, který odpovídá vašemu stylu hraní. S použitím vzorečků pro výpočet marže se můžete chránit před notorickým prohráváním a vybrat si výhodný kurz, který se vám zamlouvá. 

Hlavní je přistupovat k marži bez fanatismu – například na trhu se zeleninou také nebudete nakupovat pouze u prodejce, který má nízké ceny, ale bude vás zajímat i čerstvost produktů, zda má zelinář bohatou nabídku, nebo zda je příjemný jakožto osoba. Při vybírání bookmakera zvážíte kombinaci faktorů, protože musíte hrát zodpovědně a zároveň se u toho chcete bavit.

Copy the token